Pažintis su Čekija

Čekija. Tai šalis žavinti įstabia įvairių stilių architektūra, kultūra ir įspūdinga istorija. Daugybė šalies objektų yra įtraukti į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą. O kaip dar nepaminėti abejingų nepaliekančią Čekijos gamtą – nuo požeminį grožį saugančių olų iki įspūdingų formų uolų,metų metus stūksančių Čekijos nacionaliniuose parkuose. Čia kiekvienas ras kažką įdomaus sau.

Į Čekiją traukė sugrįžti dar ir dar kartą, ir kiekvieną kartą ten surasdavau kažką dar nepamatyto, neatrasto, neragauto.

   

   

Čekijos Šveicarija yra jauniausias, bet labiausiai turistų lankomas nacionalinis parkas Čekijos Respublikoje. 2000 metais šis regionas buvo paskelbtas nacionaliniu parku tam, kad apsaugotų šios vietovės unikalumą. Parkas garsėja nuostabaus grožio žaliais miškais, giliais ir vaizdingais Elbės upės slėniais, įmantriomis reljefo formomis. Vienas iš svarbiausių ir ryškiausių Čekijos Šveicarijos gamtos paminklų yra Pravčická vartai – didžiausias natūralus akmens tiltas Europoje. Jis susiformavo prieš milijonus metų ir dabar traukte traukia turistus savo unikaliu  grožiu ir dydžiu: arkos plotis apačioje: 26,5 m, arkos aukštis: 16 m,  plotis: 7-8 m. Kalnuose prie Pravčicka vartų yra restoranas, kur galėsite atsipūsti ir paragauti tradicinių patiekalų. Šiame parke siūlomas ir pasiplaukiojimas upe.

  

Morovijos karstas – tai didžiausias ir žymiausias karstinis regionas Čekijos Respublikoje. Čia galima rasti net kelias požemines vietoves, tokias kaip Punkvos urvai, kuriuose apstu įspūdingo grožio katedrų iš stalaktitų ir stalagmitų. Aštersnių potyrių ieškotojams rekomenduoju apsilankyti Macochos tarpeklio dugne ir paplaukioti požeminėje Punkvos upėje laiveliu.

Macochos tarpeklis – vienas įspūdingiausių gamtos stebuklų Čekijoje, giliausias šios šalies tarpeklis. Macochos tarpeklis driekiasi Moravijos regione. Tarpeklio gylis siekia beveik 140 m. Išvertus iš čekų kalbos, Propast Macocha reiškia „Pamotės tarpeklis“. Anot legendos, kadaise našlys vedęs antrą žmoną, kuri pagimdė jam vaikelį ir nutarė atsikratyti posūnio iš pirmosios vyro santuokos. Tačiau berniukas, pamotės įstumtas į bedugnę, užsikabino už medžių šakų ir liko gyvas, jį išgelbėjo miške medžioję medžiotojai. O piktoji pamotė buvo nubausta – ją pačią įstūmę į tarpeklį, kuris ir buvo pavadintas Pamotės tarpekliu. Neapsigaukite, žiūrėdami iš viršaus viso tarpeklio grožio pamatyti nepavyks. Todėl rekomenduoju sugaišti dar šiek tiek laiko ir nusileisti į Punkvos urvus, tik iš ten jums atsivers visas įspūdingojo tarpeklio grožis.

   

Punkvos urvas – tai seniausia požeminių urvų sistema Čekijoje, Moravijos karsto srityje, Pusty Žleb vietovėje. Šioje oloje teka požeminė upė Punkva. Įsėdus į ekskursijų laivelį, upė jus nuneš pro įspūdingus savo olos reginius, jums teliks mėgautis ir… nesušalti, mat kelionė po stalagmitų stalaktitų urvus užtrunka, o, oloje įrengtas apžvalginis 1400 m ilgio maršrutas, giliausioje vietoje nusileidžiantis daugiau kaip 130 m po žeme. Todėl, išsiruošę aplankyti Punkvos urvą, būtinai pasirūpinkite šiltesniais drabužiais.

Spindleruv Mlyn kurortas, įsikūręs vaizdingame Krkonošės kalnų slėnyje. Tai dar vieni savo grožiu pakerintys kalnai Čekijoje. Pasikėlus keltuvu į Medvedino kalną (1285 m) kalnų takeliais galima nueiti net iki Elbės upės ištakų. Nusileidus iš kalnų, šalimais rasite vasaros bobslėjaus trasą. Ir kas pasakė, kad ši programa tik vaikams ar paaugliams? Aš neatsispyriau pagundai pajusti plaukuose vėją ir trumpam sulaikyti kvėpavimą, dar kartą apžvelgti įspūdingą panoramą ir nerti su vėju žemyn. Patiko, todėl primygtinai rekomenduoju ir jums.

   

Tikriausiai visi romantinių komedijų mėgėjai yra ne kartą ir ne du žiūrėję filmą „Gražuolė ir pabaisa“ (1997m.), su pačiu Timočiu Daltonu ir įspūdinga pilimi, aplink kurią ir vyksta veiksmas. Tačiau tikriausiai tik nedaugelis šio filmo žiūrovų žino, ta nuostabi pilis, rodoma filme yra Čekijos Respublikoje? Nors Slovėcijos ir nėra, tačiau Sychrovo rūmai stovi būtent Čekijoje. Tai XIX a. antroje pusėje pastatyti neogotikiniai rūmai, apsupti didelio parko. Rūmuose yra apie 250 Rohanų, jų giminaičių ir Prancūzijos karalių portretų. Tai didžiausia prancūziškosios portretinės tapybos kolekcija Centrinėje Europoje. Norintys gali čia ir susituokti, mat rūmuose atliekamos ir santuokos ceremonijos.

Tikrai ilgai atmintyje išliksianti  – Trosky tvirtovė, menanti senovės didybę ir prabangą. Piliai statyti puikiai išnaudotos dvi keistos vulkaninės bazalto uolos, ant kurių XIV amžiuje ir pastatyta tvirtovė. Viršuje stovėjo gyvenamoji pilis, o apačioje ji buvo apjuosta 10-13 metrų aukščio sienomis. Deja, pilis stipriai apgriuvusi. Išlikę du bokštai, vadinami Boba ir Mergele, nuo kurių atsiveria kvapą gniaužianti panorama. Galima tik įsivaizduoti šios tvirtovės didybę, kai per ilgus šimtmečius dauguma priešų ją laikė neįveikiama.

   

Lednicėje yra neogotikiniai rūmai, kuriuos supa 200 ha parko. 1996 m. šis objektas buvo įtrauktas į UNESCO Pasaulio paveldo objektų sąrašą kartu su netoliese esančiais Valticės rūmais. Vietovė iš pat pradžių (pirmąjį kartą šaltiniuose minima 1222 m.) iki konfiskavimo 1945 m. priklausė Lichtenšteino dinastijai, vienai iš turtingiausių giminių Moravijoje. XVII a. rūmai tapo Lichtenšteino kunigaikščių vasaros rezidencija. Vėliau jie buvo daug kartų perstatomi, dabartinė rūmų išvaizda (XIX a. vidurys) – neogotikinė. Parkas buvo įkurtas XVI a. Tai 200 ha teritorija, kurioje buvo iškasti platūs tvenkiniai, pasodintas miškas. Buvo netgi pastatyti romantiniai miesto griuvėsiai (Januv grad) bei pavienis 60 m. aukščio minaretas (šiuo metu čia veikia apžvalginė aikštelė turistams). Be pačių rūmų ir minareto, turistai gali čia aplankyti oranžeriją su 300 metų senumo palme, pamatyti akvariumą bei laiptus, pagamintus iš vieno ąžuolo kamieno.

Olomaucas – miestas Čekijos rytinėje dalyje, istorinė Moravijos regiono sostinė. Miestas žinomas nuo Romos imperijos laikų, kuomet čia buvo įkurta romėnų tvirtovė. Rašytiniuose šaltiniuose miestas pirmą kartą buvo paminėtas 1055 m. Čia rasite Šv. Trejybės koloną – UNESCO Pasaulio paveldo objektą, esantį vienoje iš Olomouco miesto aikščių. Ši barokinė kolona buvo pastatyta 1745 m. ir yra 35 m aukščio. Ji iškilo norint pagerbti Dievą ir padėkoti jam už maro pabaigą. Koloną puošia šventųjų skulptūros ir bibliniai vaizdai. Tai yra mėgstamiausia miestiečių susitikimo vieta.  Barokinis Cezario fontanas – didžiausias fontanas Olomouce, skirtas legendiniam miesto įkūrėjui Julijui Cezariui. Hradisko vienuolynas yra seniausias vienuolynas Moravijoje. Šiuo metu jame įsikūrusi ligoninė, tačiau lankytojai gali apžiūrėti vienuolyną ketvirtadieniais.

Paslaptinga ir romantiška, istoriška ir dinamiška iš tiesų, sunku būtų rasti vieną žodį apibūdinantį nuostabią Čekijos sostinę Prahą. Šimtus metų Praha buvo žinoma kaip Aukso Praha dėl unikalios auksu dengtų bokštų ir raudonų stogų architektūros, dekoruotų vartų ir skulptūromis puoštų tiltų. O ką jau kalbėti apie Prahos senamiestį – tai vienas gražiausių bei „geriausiai išsilaikiusių“ senamiesčių Europoje, kadangi beveik nenukentėjo II-ojo pasaulinio karo metu.

Lankytinos vietos Prahoje:

Astronominis laikrodis – tai viduramžių laikų laikrodis, kuris buvo įrengtas 1410 m. Jis yra trečias pagal senumą astronominis laikrodis visame pasaulyje, ir pirmasis iš vis dar veikiančių, kurį rasite Prahos senamiesčio aikštėje. Kas valandą (nuo 8:00 iki 20:00) čia pasirodo apaštalų figūros bei kitos judančios skulptūros. Laikrodis rodo ne tik valandas, bet ir Saulės bei Mėnulio judėjimą per Zodiako ženklus. Apie laikrodžio meistrą pasakojama įdomi legenda: esą laikrodžio užsakovai, vos tik meistras užbaigęs savo šedevrą, išdūrė jam akis, kad šis niekuomet nieko panašaus niekur kitur nebepagamintų.

Šv. Karolio tiltas – XIII a. statinys, vienas svarbiausių miesto simbolių ir jungtis tarp Prahos senamiesčio ir Mala Strana rajono, šalia kurio yra Prahos pilis. Sklando legenda, kad 14 a. statant didingąjį tiltą į skiedinį buvo įmaišoma kiaušinių – kad šis tiltas tvirtesnis būtų. Daugiau nei 500 m besidriekiantį tiltą puošia gausybė statulų, vaizduojančių biblines figūras ir šventuosius. Bene žymiausia iš daugybės Karolio tiltą puošiančių statulų – tai Šv. Jono Nepomuko skulptūra. Jonas Nepomukas, vėliau paskelbtas šventuoju, buvo kankinys, kuris buvo surištas ir išmestas nuo Karolio tilto į Vltavos upę. Šio kankinio statula ant Karolio tilto yra bene labiausiai nugludinta turistų pirštų, kadangi tikima, jog palietus ją ranka aplankys sėkmė.

Prahos pilis – tai viena svarbiausių sričių Prahoje, kadaise buvusi pagrindinė Habsburgų dinastijos rezidencija, o nuo XX a. pradžios  Čekoslovakijos prezidento būstinė. Pagal Gineso rekordų knygą, Prahos pilis – didžiausia senovinė pilis visame pasaulyje. Čia saugomos karališkosios brangenybės.

Auksinė gatvelė.  Prie Prahos pilies esanti auksinė gatvelė viena iš seniausių ir gražiausių Prahos gatvelių su mažais, įvairiaspalviais nameliais, kuriuose gyveno pilies šauliai ir auksakaliai, nuo kurių ir kilo gatvelės pavadinimas. Šią gatvelę sudaro 11 istorinių namų, ji įkurta 1597 metais. 1916 – 1917 m. čia gyveno ir žymus rašytojas Francas Kafka (Franz Kafka). Dabar gatvėje eksponuojami viduramžių laikotarpio ginklai, audiniai, o gatvės nameliuose veikia suvenyrų parduotuvėlės, kuriose kiekvienas suras sau mielą daiktą.

Šv. Vito katedra – tai Prahos pilies dalis, pasižyminti gotikiniu stiliumi, šiek tiek puoštu  įmantriomis barokinėmis detalėmis. Čia saugoma nemažai karališkų antkapių bei šventų relikvijų.

Walleinstein rūmai ir sodai – tai tarp 1624 m. ir 1630 m. habsburgų pastatyti barokinio stiliaus rūmai, šalia kurių puikuojasi nuostabūs sodai.

Prahos Naujamiestyje plyti Vaclovo aikštė, kurioje anksčiau šurmuliuodavo turgus, rinkdavosi demonstracijos, o dabar šią aikštę juosia parduotuvių ir restoranų rajonas. Vaclovo aikštėje taip pat įsikūręs ir Nacionalinis muziejus – seniausias ir didžiausias muziejus Čekijoje.

„Šokantis“ namas Palyginti neseniai (1996 m.) iškilęs modernus pastatas. Dėl namo panašumo į grakščią šokančių žmonių porą, projektas pradžioje buvo pavadintas „Fredu ir Džindžer“ – garsios šokėjų poros garbei. Viršutiniame Šokančio namo aukšte yra prašmatnus restoranas, kurio lankytojai gali pasimėgauti ne tik puikia prancūzų virtuve, bet ir atsiveriančia nuostabia miesto panorama į Prahos pilies pusę.

Svarbi vieta piligrimams – tai Loreta, pastatų kompleksas, kurio centre stovi Mergelės Marijos namelio, Santa Casa, kopija. Originalusis namelis stovi Italijos Loreto miestelyje.  O panašių kopijų Čekijoje yra apie 50. Loretoje saugomas  XVI – XVII a. liturginių reikmenų lobynas.

   

   

   

Aplankiusi dažniausiai miesto svečių lankomas vietas turėjau valandėlę laisvo laiko, todėl susigundžiau apsilankyti neįprastoje ir intriguojančioje vietoje – sekso įrenginių muziejuje. Muziejus yra turtingas erotiško apatinio trikotažo kolekcija bei įvairiausiais įrenginiais: nuo primityvių iki mechaninių, skirtų seksualiniams malonumams ir kančioms. Vienas retesnių egzempliorių – sekso sūpuoklės, atvežtos iš moterų kalėjimo. Prie kiekvieno eksponato galima pasiskaityti įrenginio istoriją ir apžiūrėti realistiškus paveikslėlius. Čia demonstruojami retro filmai suaugusiesiems.

   

Vakare būtina aplankyti Prahos šokančius fontanus – tai vienas įdomiausių reginių, kuriuos galima išvysti sostinėje. Vandens čiurkšlėmis pagal muziką šokinėjant į viršų ir mainant spalvas, fontanų vaizdas užburia ir įtraukia. Tikriausiai todėl ši vieta be galo mėgstama tiek vietinių gyventojų, tiek miesto svečių. Trykštant fontanams kiekvieną dieną rodomi skirtingos tematikos filmai.

VYNAS ČEKIJOJE

Ko gero kiekvienas iš mūsų yra girdėjęs apie tai, kad skaniausias ir pigiausias alus yra Čekijoje. Kita vertus, nedaugelis žino, kad Čekijoje gaminamas ir itin kokybiškas vynas. Vyndarystė Čekijoje turi senas tradicijas. O prie jų prisidėjo net gi lietuviai. Čekijos karalius Vladislovas II Jogailaitis įsakė tikrinti vyno kokybę ragaujant. Tai buvo pirmas toks įsakymas Europoje. Tad galime didžiuotis mūsų tautos indėliu į čekų vyndarystę. Čekijoje yra du vyno regionai: Bohemija ir Moravija. Bohemijoje auga 500 ha vynuogynų, o Moravijoje net apie 12 000 ha. Moravijos vyndarytė skaičiuoja jau daugiau kaip 2 000 metų, Bohemijos virš 1 000 metų.

Moravijos vynuogynus apraizgę daugiau nei 1000 km ilgio dviračių trasos. Rugsėjį, kuomet oras dar šiltas, o vyndariai, nuėmę pirmąjį derlių ragauja burčaką, čekų tarpe itin populiaru leistis į žygius dviračiais, aplankant vietinius vyno rūsius, kurių šalia sužymėtų dviračių trasų Pietų Moravijoje yra apie pustrečio šimto. Norintys susipažinti su čekiško vyno kultūra, turėtų užsukti į Valtice, dar vadinamą Čekiško vyno sostine. Valticės rūmuose įsikūręs Čekijos vyno salonas. Lednicės-Valticės rūmai yra saugomi UNESCO. Be Valtice rūmų verta nusileisti į unikalius XIII a. Valtice miesto požemius. Lankytojai turi galimybę aplankyti 6–12 metrų gylyje esančius, daugiau kaip 760 m. ilgio požeminius vyno rūsius, požemių koridorių bei tunelių labirintus, kur dažnai organizuojamos vietinio vyno degustacijos, kuriose gali dalyvauti net iki 300 asmenų. Valtice požemiai atidaryti lankytojams ištisus metus.

 

Melnykas – miestas Vidurio Čekijos krašte. Jis yra iškilęs ant aukšto stataus vynuogynais apsupto šlaito. Nuo XIV a. miestas buvo vynininkystės centras, ir aikštėje stovintis fontanas primena apie šį paveldą. Mieste yra šv. Petro ir šv. Pauliaus bažnyčia. Greta bažnyčios stovi Lobkovičių giminės pilis. Užsukę į pilį rasite unikalių dirbinių iš keramikos, porceliano, taip pat baldų ir paveikslų kolekcijas. Gotikiniuose pilies rūsiuose galima paragauti tikro šv. Liudmilos vyno iš šv. Ludmilos vyninės.

   

Susigundėte paragauti čekiško vyno? Tikrai verta!