VENGRIJA

Budapeštas vienas iš gražiausių Europos miestų. Daugybę turistų neprilygstamoji Vengrijos sostinė vilioja savo architektūra, pramogomis, kulinariniu paveldu ir patogiomis atvykimo galimybėmis. Kadangi norėjome prasiblaškyti, šis miestas buvo mums kaip tik. Lux Express tuo metu skelbė akciją autobuso bilietams, tad nieko nelaukę pasinaudojome šia proga. Iš Lietuvos išvykome 13 val. ir kitą rytą jau buvome Budapešte. Lux Exspress autobusuose yra individualus pramogų įrenginys su jutikliniu ekranu (čia galima žiūrėti filmus, klausytis muzikos, žaisti žaidimus, naudotis internetu), nemokamas bevielis internetas, įlipant į autobusą duodamas buteliukas vandens, be to galima visą kelionę nemokamai gerti kavą ar arbatą, todėl ši kelionė tikrai labai nenuvargina ir neprailgsta.

   

Nuo autobusų stoties miestas visai netoli – tik 5 km. Kadangi mūsų pasirinktas viešbutis buvo pusiaukelėje šį atstumą įveikiame pėsčiomis.

Budapeštas tai yra trijų miestų junginys Budos, Obudos ir Pešto, kurie buvo sujungti į vieną po 1873 m. lapkričio 17 dienos. Budą nuo Pešto skiria Dunojaus upė, tekanti 417 km Vengrijos teritorija, ir yra svarbiausia šalies natūrali „linija“. Per savo ilgą istoriją miestas buvo niokotas 31 kartą, tačiau su kiekvienu atgimimu tapo tik gražesnis.

Pasidėję daiktus viešbutyje nieko nelaukus ir pradėjome pažintį su miestu. Grandininis tiltas – seniausias ir vienas iš labiausiai žinomų Budapešto orientyrų. Pastatytas XIX a. per Dunojaus upę tarp Pešto ir Budos, kada šie miestai dar buvo atskiri. Tai buvo pirmas stabilus tiltas sujungęs Buda dalį su Peštu. Čia nuo viduramžių stovėjęs pontoninis tiltas, leidęs gyventojus persikelti nuo pavasario iki rudens. Per žiemą upė užsaldavo ir sudarydavo galimybę persikelti pėsčiomis, tačiau dažnai nutikdavo, kad pasikeitus orams žmonės užstrigdavo vienoje ar kitoje upės pusėje. 1820 m., tai nutiko grafui István Széchenyi, tada jis turėjo laukti savaitę, kad patektų į savo tėvo laidotuves. Ši patirtis leido jam nuspręsti, kad turi būti pastatytas nuolatinis tiltas.  Būtent šis grafas ir tapo pagrindiniu iniciatoriumi ir suorganizavo tilto statybas.

Perėję Dunojų Grandiniu tiltu į Budos pusę, atsidūrėme tiesiai priešais Pilies kalvą. Į viršų galima pakilti funikulieriumi arba patiems užlipti šlaitu vingiuojančiu takučiu. Pilies kalva – tai seniausia miesto dalis. Pirmieji gyventojai čia atsikraustė XIII a., siekdami apsisaugoti nuo mongolų invazijos. Tuo pačiu metu buvo pastatyta pirmoji karališkoji pilis. Budos aukso amžius buvęs XV a., pakvietus į jį daug menininkų iš Italijos. Šiandien Budos kalva turistus vilioja muziejais, parduotuvėlėmis, jaukiais restoranais, kavinėmis. Čia stovi žymiausi pastatai: Budos pilis, Matyas bažnyčia, Žvejų bastionas.

Budos pilies ištakos siekia XIII a. Pirmasis vengrų karalius pradėjęs statyti Budos pilį buvo Bela IV, darbams vadovavęs maždaug nuo 1247 m., iki 1265 m. Vėliau rūmai perstatyti renesanso, gotikos, baroko stiliumi. Ne kartą nukentėjo nuo įvairių konfliktų, labiausiai po išsilaisvinimo iš turkų rankų. Galiausiai XVIII a. rūmai buvo atstatyti ir išsiplėtė taip, kad tapo vieni didžiausių Europoje. Rūmai pastatyti pietinėje pilies kalno dalyje, nuo kurios atsiveria nuostabi miesto panorama. Dabar čia veikia įvairūs muziejai, sukaupę vertingas kolekcijas – Nacionalinė galerija, Budapešto istorijos muziejus, Šiuolaikinės dailės muziejus, Nacionalinė biblioteka.

 

Trejybės aikštė žymi tuo, kad joje yra daugybė istorinių pastatų ir paminklų. Rotušės rūsyje yra vengriško vyno namai, dešinėje pusėje stovi istorinė Matiaso bažnyčia, Žvejų bastionas ir kiti. Trejybės aikštė taip pavadinta dėl joje stovinčios Trejybės kolonos, kuri skirta siekiant atšvęsti maro pabaigą ir įamžinti 1691 m. maro epidemijos aukas.4

Maryaso bažnyčia – pirmoji Budapešto parapijos bažnyčia, esanti Budos pusėje. Bažnyčiai virš 700 metų. Bažnyčia pastatyta XIII a., o tiksliau 1015 m., tačiau dabartinė objekto išvaizda – XIX a. restauravimo rezultatas. Tai buvo antra pagal dydį bažnyčia Viduramžių Budoje ir septinta pagal dydį Viduramžių Vengrijos Karalystėje. Matyaso bažnyčioje 1916 m. karūnuotas paskutinysis Habsburgų dinastijos karalius Karolis IV, čia vyko karaliaus Matyaso dvejos vestuvės. Bažnyčios istorija simbolizuoja turtingą  miesto istoriją.

Šalimais yra Žvejų bastionas. labiausiai turistų mėgstamas dėl atsiveriančios nepaprastos miesto panoramos. Žvejų bastionas įsikūręs rytinėje Pilies kalno pusėje, šalimais Žvejų miestelio, kuriame viduramžiais žvejai pardavinėdavo savo sugautą laimikį. Žvejų bastionas yra sudarytas iš septynių bokštų – kiekvienas jų simbolizuoja vieną iš 7 magijarų genčių, atvykusių iš Karpatų baseino į Vengriją 896 m. Tai neogotikinio ir neoromantinio stiliaus terasa, suprojektuota ir pastatyta tarp 1895 ir 1905 m., architekto Frigyes Schulek. Netoli žuvies turgaus buvo Žvejų Gildija, kuri gindavo šias sienas per pastaruosius karus. Todėl šis pastatas taip ir pavadintas.

Nuo šios vietos atsiveria vaizdas į Margaritos salą, dar žinomą kaip Triušių sala.  Ją smagu aplankyti vasaros metu. Sala yra žalioji poilsio zona viduryje Dunojaus upės, netoli miesto centro. Kažkada ji buvo karalių medžioklės plotas ir nuošali vieta karaliaus rūmų gyventojams. Viduramžiais sala buvo religinių atsiskyrėlių namai, tik apie 1800 m., 2,5 km ilgio žemės lopinėlis tapo karališkosios šeimos nuosavybe, kurie salą pavertė dekoratyviniu sodu. 500 m pločio sala su savo milžiniškais medžiais, spalvingais augalais ir statulomis yra viena iš mėgstamiausių miesto vietų ir šiandien – budapeštiečiai čia vaikščioja, bėgioja, deginasi saulėje ir maudosi, tuo tarpu turistai mėgaujasi gydymo procedūromis dviejuose salos viešbučiuose su terminiais vandenimis. Saloje leidžiama naudotis tik ekologiškomis transporto priemonėmis. Šiuo metu saloje dar yra  nedidelis zoologijos sodas, grojantis fontanas, baseinas, viduramžių griuvėsiai ir romantiški takeliai pasivaikščiojimams.

Nuo Žvejų bastiono atsiveria ir visas Parlamento rūmų grožis . Didingi Parlamento rūmai, remiantis Londono parlamento rūmų pavyzdžiu, buvo pradėti statyti 1884 m. ir  baigti 1902 m., 1896 tūkstantmečio paminėjimui. Parlamente saugomos valstybės regalijos, tame tarpe šventoji Stepono karūna.

Būnant Budapešte būtina aplankyti centrinę turgaus halę. Tai didžiausias uždengtas turgus Budapešte. Jo statyba prasidėjo 1894 m. Deja, praėjus vos kelioms dienoms nuo atidarymo, didelė dalis neogotikinio pastato stogo sudegė. 150 metrų ilgio salė vėl atidaryta po metų. Pradėjus veikti šiam turgui, jis buvo pripažintas viena geriausių ir moderniausių žemyne dengtų turgaviečių. 1990 m., miesto valdžia nusprendė atnaujinti šį didingą pastatą. Buvo atliekami interjero ir eksterjero restauravimo darbai. Jame galite įsigyti vaisių, daržovių, žuvies produktų, suvenyrų.

Vaci gatvė – populiari pėsčiųjų gatvė Budapešto centro širdyje, kurioje knibždėte knibžda įvairių parduotuvių, kavinių. Bet čia verta apsilankyti ne tik dėl jų. XVIII a. įkurtoje gatvėje galima rasti žavių XIX–XX a. pastatų. Gatvė prasideda Vörösmarty aikštėje ir baigiasi ties Turgaus aikšte, šalia Fővám Tér metro stoties. Norintys apsipirkti čia turės papurtyti savo pinigines, kadangi gatvėje įsikūrę gerai žinomų prekinių ženklų parduotuvės. Vienas įdomesnių barų „Ocean beach restaurant“ jūsų taip pat laukia čia. Siūlau čia apsilankyti tiems, kas pasiilgo paplūdimio ir atostogų, bei nori pabėgti nuo miesto vaizdų.

http://www.oceanbeach.hu/index.php?waction=home&lang=gb

Budapešto miesto parkas siūlo įvairiausių pramogų, įskaitant atrakcionų parką, zoologijos sodą ir vieną didžiausių Europoje SPA kompleksų. Netoli miesto centro esantis parkas sukurtas Vengrijos tūkstantmečio paminėjimui, atidarytas 1896 m. 1,2 kvadratinių kilometrų laisvalaikio zonoje yra įkurtas botanikos sodas, aviacijos muziejus, taip pat pastatyta Vajdahunyado pilis – gotikinio, renesansinio, barokinio, romantinio stiliaus statinys, kuris iš pat pradžių buvo pastatytas iš medžio ir kartono ir tik vėliau perstatytas iš akmenų ir plytų. Pilis sukurta norint parodyti pasauliui visus architektūrinius stilius, kuriuos galima pamatyti Budapešte. Pilyje nuolatos vyksta koncertai, festivaliai, piešinių parodos. Pilis niekada nebuvo didikų ar karalių rezistencijos vieta.

Budapešte nuo 1913 m. veikia Sečeny terminės maudyklos, kurios yra didžiausias Europoje medicininių vonių kompleksas. Vanduo į šį kompleksą tiekiamas iš terminių šaltinių, kurių temperatūra svyruoja nuo 74 iki 77 laipsnių pagal Celsijų. Ši vieta be galo pamėgta ne tik sveikatos sutrikimų turinčių lankytojų, bet ir turistų, šeimų ir jaunimo, visų, norinčių puikiai praleisti laiką įspūdingoje aplinkoje ir kartu maloniai atsipalaiduoti vandenyje.  Gražiame neobaroko stiliaus pastate įkurtos Sečeny terminės maudyklos kasdien sulaukia daugybės lankytojų.

Netoli pilies bei Sečeny terminių maudyklų yra Didvyrių aikštė. Dar vienas tūkstantmečio paminklas, skirtas paminėti tūkstančio metų jubiliejų nuo magiarų įžengimo į Karpatų priekalnes proga. Aikštės centre yra 40 metrų tūkstantmečio paminklas, pradėtas statyti 1896 m., o užbaigtas 1900 m. Ant šio memorialinio paminklo puikuojasi Archangelo Gabrieliaus statula. Archangelas dešinėje rankoje laiko pirmojo Vengrijos karaliaus karūną, o kairėje – dvigubą kryžių, kurį popiežius apdovanojo šv. Steponą už pastangas paversti Vengriją krikščioniška valstybe. Kolonos apačioje – žymieji vadai, kurių priekyje Árpád. Už stulpo esančioje kolonadoje pateikiama trumpa Vengrijos istorijos pamoka, kurią pasakoja keturiolika statulų: nuo valstybės įkūrėjo šv. Stepono iki Lajos Kossuth, politinio sukilimo prieš Habsburgus 1948–49 m. vadovo. Didvyrių aikštę supa du svarbūs pastatai – kairėje pusėje meno muziejus, dešinėje – dailės muziejus.

Šv. Stepono bazilika – tai dar viena vieta, kurią aplankėme kelionės metu. Tai didžiausia Vengrijoje bažnyčia, pastatyta tarp 1851 ir 1905 m. Dėl įvairių priežasčių statybos užtruko net 54 metus. Neoklasikinio stiliaus bažnyčia talpina iki 8500 maldininkų ir yra antroji pagal dydį bažnyčia Vengrijoje po Estergomo bazilikos bei užima beveik 4 200 kvadratinių metrų plotą. Šv. Stepono bazilika pavadinta pirmojo Vengrijos karaliaus Stepono garbei. Joje saugoma mumifikuota Šv. Stepono ranka, vadinama Šventąja Dešiniąja Ranka. Būtent šia ranka karalius Steponas kadaise kėlė karūną, melsdamas Mergelės Marijos, kad ji globotų vengrų tautą. Šventąją Ranką galima rasti nedidelėje koplytėlėje, esančioje kairėje pagrindinio altoriaus pusėje. Kasmet rugpjūčio 20 dieną, Šv. Stepono dieną – Vengrijos jubiliejaus proga, iškilmingos procesijos metu Šventoji Dešinioji Ranka yra nešama aplink baziliką. Turistai šioje bažnyčioje gali grožėtis įvairiais meno darbais, o užkilus liftu į kairio bokšto antrą aukštą galima mėgautis įspūdingais panoraminiais Budapešto vaizdais.

Kelionę baigiame ragaudami vengriškus patiekalus, jie tikrai labai skanūs ir sotūs, siūlau jums juos taip pat išbandyti.