Ventspilis yra puiki vieta atostogoms

Jau seniai pamiršau, kaip poilsiauti prie Baltijos jūros, nes jame dažnai lyja, jūra šalta. Tačiau noras aplankyti pajūrį niekada nedingo, todėl vienai dienai išsiruošiau link pajūrio.  Kelionės tikslas buvo Ventspilis.  Pakeliui aplankėme Riežuvės smėlio urvus. Bendras urvų ilgis yra apie 2 km. Egzotiškuosius urvus dabar galima apžiūrėti vaikštant 460 m., tuneliu, kurio labirintai, kalbama, turi keistų galių. Urvai buvo kasami tris kartus ir visi šie labirintai yra žmogaus rankų darbas. Baltas urvų smėlis buvo naudojamas Ilgucema stiklo gamybai, jis yra baltas ir švarus, kaip cukrus. Temperatūra urvuose visus metus būna apie +8 laipsnius. Žiemos metu urvuose apsigyvena šikšnosparniai, todėl ekskursijos tuo metu nevedamos. Čia apsistoja aštuonios šikšnosparnių rūšys, kurios niekieno netrukdomos žiemoja, o pavasarį užleidžia vietą turistams, lankantiems labirintus.

  

Netoli šių urvų yra Kuldyga –  Kuržemės sostinė, dažnai vadinama „Latvijos Venecija“, kurioje upelis vingiuoja per kiemus, ir net miesto gatvėse galima sugauti upėtakių. Tai vienas iš gražiausių miestelių Latvijoje, kadaise buvęs Hanzos pirklių sąjungos klestintis miestas. Jame išlikęs jaukus senamiestis ir Ventos krioklys. Krioklys yra žemas, tačiau jo plotis – net 249 m. Nuo seno tikėta, kad šio krioklio vanduo turėjo gydomųjų galių. Greta krioklio per Ventos upę driekiasi ir senasis arkinis plytų tiltas, kuris yra vienas ilgiausių tokio tipo tiltų Europoje.

  

Aplankę šias vietas, vykome į Ventspilį. Ventspilis – miestas, įsikūręs prie Baltijos jūros Latvijos šiaurės vakarinėje dalyje. Pirmą kartą rašytiniuose šaltiniuose miestas paminėtas 1290 m., kuomet čia buvo pastatyta Livonijos ordino pilis. Šiuo metu šis miestas yra puiki vieta atostogoms tiek suaugusiems, tiek šeimoms su vaikais. Mieste pilna parkų, apsodintų gėlėmis, supynių, karstynių, laipynių parkas medžiuose, važinėja traukinukas, su kuriuo galima apvažiuoti didįjį ar mažąjį ratus. Yra vandens parkas.

Mieste yra turgaus aikštė, kurioje stovi varpų ir laikrodžių bokštas: kas valandą iš bokšto pasigirsta melodija. „Uosto galas“ – tai žvejų ir jūreivių miestelis, kuriame vyrauja mediniai namai. Taip pat galima apsilankyti XIII a., Livonijos ordino pilyje, kurioje yra įrengtas muziejus, bei pilies kieme atrakcijos kaip pvz., šaudymas iš lanko.

Būnant Ventspilyje būtina užsukti į unikaliais skulptūriniais objektais  garsėjantį Renkio parką, kuriame guli išmėtyti pasakų milžino Lutausio gigantiški asmeniniai daiktai – kepurė, šukos, batas, siūlų kamuolys, raktai.

Dar vienas išskirtinė šio miesto atrakcija – karvės. Pirmasis karvių paradas pasaulyje įvyko 1999 metais Čikagoje, o Ventspilis 2002 metais tokį paradą suorganizavo pirmasis Rytų Europoje. Tuomet nuostabiais meno kūriniais buvo pavestos 26 natūralaus dydžio karvės iš stiklo pluošto, vėliau parduotos labdaros aukcione. 2012 m., žymint 10-tąsias Karvių parado metines, skveruose ir parkuose vėl įsikūrė 24 spalvingos Ventspilio karvių parado 2012 dalyvės. Daugiausia karvių galima rasti Ostos promenadoje, kuri yra viena labiausiai lankomų turistų vietų.

Audros karvė. Autorė – Anna Heinrihsone (2012m.). Baltijos jūros vandenimis, link vėjuoto Ventspilio krašto žuvėdros neša Audros karvę…

Prie veidrodžio. Autorius – Jānis Mitrēvics (2012m.) Žmogiška teisė įvertinti savo grožį perduodama ir karvei, suteikiant jai pasitikėjimo savimi bei savo reikšme pasaulio elementų kontekste.

Latvijos juodoji. Autorius – Kiril Panteleyev (2002m.)

Karvutė supuoklėse. Uosto gatvės promenadoje tarsi ant Ventos bangų supasi ir visus atminčiai nusifotografuoti kviečia karvutė gėlėta suknele.

Moteriškoji karvė. Autorė – Elita Patmalniece (2012m.). Meninės raiškos priemonėmis ant karvės nutapyti meilės ir moteriškumo vaizdiniai liudija jos ryšį su simboliniu motinos bei šeimos židinio saugotojos vaidmeniu.

Jūros karvė. Autorė – Ieva Maurīte (2002m.). Asketė, neturinti nieko nereikalingo, o tik tai, kas būtiniausia gyvybei vandenyje. Atrodo šlapia, kaip ką tik išbridusi iš vandens.

Karvė keliauninkė. Autorius – Paulas Spridzanas. 4 metrų aukščio ir 7 metrų ilgio karvė pavaizduota kaip senas, sunešiotas lagaminas, papuoštas lipdukais iš miestų, kuriuose vyko „Karvių paradas“.

 

Ventspilis draugiškas ne tik pėstiesiems, bet ir važiuotiems turistams. Čia galima be didesnių apribojimų ne tik važinėti po visą miestą, bet ir nemokamai statyti mašiną net ir pačioje promenadoje. Kur tik įmanoma, prie lankytinų objektų ir ne tik, įrengtos automobilių statymo vietos.

Paukščių takas. Autorė – Mārīte Guščika (bendradarbiaujant su M. Čechovo Rygos rusų teatru) (2012m.).

Akmenų karvė. Autorė – Vija Zariņa (2012m.).

Karvė Jūrininkė. Autorius – Augustas Vilcanas Ant pietinio molo stovinti 4 metrų aukščio ir 7 metrų ilgio skulptūra „Karvė jūrininkė“ stovėdama ant savo laivo mielai pasitinka svečius, atvykstančius į Ventspilį iš jūros pusės, bei sveikina pietinio molo lankytojus. Pasiekus jūra visada šaunu ne tik po ją pabraidyti, bet ir išsimaudyti.

Šeimininko levitacija virš Kuržemės mėlynosios karvės vasaros saulėgrįžos naktį. Autorius – Aigars Bikše (2012m.). Legenda apie Kuržemės gyventojų sėkmės ir gyvybingumo paslaptį. Kasmet vasaros saulėgrįžos naktį žmogus turi atsigulti ant Kuržemės mėlynosios karvės nugaros ir pasirengti gauti karvės ir dangaus energiją. Jei meditacija pavyksta, žmogus akimirkai pakyla virš karvės ir tolesni metai jam būna sėkmingi visais aspektais.

Gyvenimas yra gražus. Autorius – Marius Jonutis (2002m.) Toks jis yra, nes karvė nuspalvinta labai margomis ir džiugiomis spalvomis.

Šviesos karvė. Autorė – Sarmīte Caune (bendradarbiaujant su Aivaru Lembergu) (2012m.). Įvairiausios vizualinės bei estetinės šviesos išraiškos formos, aprėpiančios tiek atmosferinį šiaurės pašvaistės spindesį bei žvaigždžių mirgėjimą, tiek įtaigią dvasios šviesos galią.

Tebūnie tvarka! Autorius – Ginters Krumholcs (2012m.) Karvė, užtikrinanti tvarką gyvūnų pasaulyje.

Krepšinio karvė Ms. Moo–Dunk. Autorius – Ventspilio krepšinio klubas (2002m.). Krepšinio karvė, azartiška bei pilna sportinio užsidegimo.

Amžinai žalia karvė. Autorius Robertas Antinis (Lietuva)

Karvė Lengvas vėjelis.  Autorė Elvīra Aznagulova

 

 

Lankytinos vietos Ventspilyje nėra sutelktos vien tik centre. Ir kitoje Ventos pusėje, kur didžią pastatų dalį sudaro daugiabučiai gyvenamieji namai, įrengtos vaikų žaidimo aikštelės, parkai, skverai su fontanais. To gal net nebūtumėm pastebėję, bet dėl mūsų ieškomų karvių su Ventspiliu teko susipažinti šiek tiek plačiau.

Turkis. Autorius – Aleksejs Naumovs (bendradarbiaujant su Ventspilio universitetu) (2012m.). Skirta Ventspilio aukštajai mokyklai. Veneciją ir Ventspilį vienijančių simbolių atvaizdas tapyboje – jūra, spalva, dinamika.

Karma arba Londono karvė. Autorius – Garis A. Džeikobsas. Mainų karvė iš Londono karvių parado.

Karvė Gigantė. Autorius – Gļebs Panteļejevs (2012m.). Neatmenamais laikais žmonių pastatytas paminklas su iš bronzos nulieta karve, garbinantis šį taurųjį gyvūną ir priskiriantis jam antžmogiškų, dieviškų galių.

Gėlių karvė – 4 metrų aukščio ir 7 metrų ilgio karvė stovi pievoje priešais prekybos centrą „Tobago“. Kasmet skulptūra apsodinama maždaug 10 000 augalų.

   

Neaišku, kiek mūsų turėta informacija apie Ventspilio karves buvo teisinga, bet 5 karvių taip ir nepamatėme, nes per vieną dieną visko aplankyti Ventslipyje neįmanoma.