Zakinto sala

Atsiradus tiesioginiams skrydžiams iš Vilniaus į Zakinto salą, aš skrendu vėl aplankyti Graikijos. Tai trečia pagal dydį Jonijos jūros sala, užimanti 407  km² plotą, o pakrantės linija besidirekia net 123 km. Zakinto oro uostas yra labai mažas, todėl teko laukti, kol leido nusileisti lėktuvui. Ir štai aš čia.

Apsistojau moderniame Cilivis kurorte, kuris nuo Zakinto miesto nutolęs 9 km į šiaurės vakarus. Smėlio paplūdimiui čia suteiktas mėlynosios vėliavos statusas už švarą. Moderniame kurorte veikia boulingo klubas, mažojo golfo aikštynas, vandens parkas. Vakarais ir naktimis veikia užeigos ir tavernos – šurmulio čia netrūksta. Palikus lagaminą viešbutyje, pradedu pažintį su sala.

Pietinė salos dalis garsėja gražiais, ilgais ir smėlėtais paplūdimiais bei gyvybingais kurortais. O šiaurinė pakrantė yra uolėta ir stati. Tai laukinė salos teritorija, mažai urbanizuota. Saloje išvystytas žemės ūkis. Čia auginamos alyvuogės, citrusiniai vaisiai, vynuogės, džiovinamos razinos ir gaminamas vynas.

Pirmas sustojimas buvo alyvuogių aliejaus spaudykloje. Joje supažindino, kaip spaudžiamas alyvuogių aliejus, nuo ko priklauso skirtingi skoniai. Taip pat gavau galimybę paragauti čia spaudžiamo aliejaus ir žinoma jo įsigyti.

Kadangi vykau į  Anafonitriją, kur yra įžymųjį salos globėjo Šv. Deniso vienuolynas, ilgai čia neužsibuvau. Šv. Denisas ėjo abato pareigas ir garsėjo savo gydomosiomis galiomis ir gailiaširdiškumu.

Kitą dieną tęsiau salos apžiūrą, pirmas sustojimas buvo Gerakas paplūdimys išsimaudyti. Taip pat puikūs paplūdimiai yra Vissilikos, Spiantza. Dėl minkšto smėlio ir švaraus vandens šie paplūdimiai yra jūrinių vėžlių žinomų kaip Caretta-Caretta veisimosi vietos. Jiems išsaugoti 1999 m. buvo įkurtas Nacionalinis jūrų parkas, kur dirba daugybė savanorių iš įvairių šalių.

Kalbant apie Graikijos pakrantes, sunku išskirti vieną gražiausią, mat ši šalis yra apdovanota ypatingo grožio salomis – iš viso Graikijai priklauso per 2000 salų. Žydras vanduo, stačios uolos, baltas smėlis – bent vieną iš šių kriterijų atitinka turbūt dauguma šalies pakrančių. Vis dėlto, net ir patys graikai pripažįsta, jog Navagio paplūdimys Zakinto saloje išties neturi sau lygių. Kvapą gniaužiantis Navagio paplūdimys pavadintas Sudužusio laivo (Shipwreck), arba Kontrabandininkų įlanka, mat čia stūkso į krantą išmestas prieš kelis dešimtmečius nuskendęs kontrabandininkų laivas „Panagiotis“. Šią vietą saugo aukšti balsvi skardžiai, tad jos grožiu galima pasigėrėti tik plaukiant jūra. Pakrantė čia nubarstyta baltutėliais jūros akmenėliais, kuriuos tarsi  įrėmina turkio spalvos jūros vanduo. Į šią įspūdingą pakrantę plukdo laiveliai iš nedidelio Porto Vromi uosto. Arba galima atvykti mašina ir iš viršaus pasigrožėti vaizdu. Spėkit, ką pasirinkau aš.

Populiariausias Zakinto saloje – Lagano kurortas, garsėjantis 14 km ilgio smėlio pakrante ir triukšmingu naktiniu gyvenimu. Todėl atsisveikinau su Civiliu ir traukiu toliau gyventi čia.

Zakinto saloje pilna keturračių nuomos punktų, ekskursijų biurų, kurie siūlo įvairias ekskursijas nuo pasiplaukiojimo jūra, graikiško vakaro, iki išvykų į kitas salas.  Aplankyti Kefalonijos salą, susigundžiau ir aš. Sala labiausiai žinoma dėl egzotiškų paplūdimių, įskaitant Myrtos, Antisamos, Lourdas ir Skala, čia jų net 36! Taip pat, saloje yra daug gražių vietų, galima pamatyti vaizdingus kaimus, viduramžių pilis bei vienuolynus. Svarbiausi turistus pritraukiantys gamtos objektai Kefalonijoje yra Melisanio ir Drogaračio urvai.

 

  

Atplaukus į salą pirmiausiai apžiūrių Šv. Gerasimo vienuolyną. Jis laikomas viena švenčiausių vietų Kefalonijoje. Vėliau vykstu į Drogaračio stalaktitų stalagmitų urvus, kurie jau skaičiuoja daugiau kaip 150 mln metų. Dėl puikios akustikos čia nuolatos rengiami koncertai. Netoli šių urvų, rytinėje salos dalyje yra požeminis Melisanio ežeras. Antikos laikais čia po žeme buvo įrengta šventykla dievui Panui, tačiau po žemės drebėjimo ola įgriuvo ir pro skylę saulės spinduliai skverbiasi vidun, tada ežeras spindi pačiais įvairiausiais mėlynais ir žaliais atspalviais, po jį organizuojami plaukiojimai laiveliais.

Kadangi daug laiko neturiu, reikia grįžti į laivą. Dar sustoju trumpam pasigėrėti ir įsiamžinti prie Mytros paplūdimio, papietauju netoliese esančiame miestelyje ir grįžtu į savo salą – Zakintos.

Daugeliui tiek grįžtančių, tiek naujai atvykstančių keliautojų labiausiai patinka žymieji Graikijos vakarai. Maistas, vynas, šokiai, šeima, nauji draugai ir įvairių amžiaus grupių žmonės smagiai leidžia laiką puikioje aplinkoje. Todėl ir aš neatsisakiau pasižiūrėti, kaip šoka vietiniai gyventojai ir pati išbandyti savo šokių gabumus.