Kelionė į Uzbekistaną

Uzbekistanas 2021 05 10- 17d nuo 555 eur/asm

Skrydis iš Vilniaus su persėdimu Srambule

Kelionės trukmė 6 nakvynės Taškente, viešbutyje Grand Art 3* su pusryčiais

Pageidaujant, galime pasiūlyti jums labiau tinkantį kelionės laiką

Uzbekijos sostinė – didžiausias šalies miestas (daugiau nei 2 mln. gyventojų), išsidėstęs oazėje prie Čirčiko upės, pirmą kartą paminėtas Ia.pr.Kr. kinų metraščiuose ir vadintas Šaš-teka ir Čač-tepa. Taškentu miestas pavadintas tik XIa. ir, išvertus iš uzbekų kalbos, reiškia „akmeninis miestas“.

Istorijos dvasią galėsite pajusti senamiesčio širdyje Hast Imamo komplekse, religiniame miesto centre, apsuptame senovinių plūkto molio namų ir apraizgyto siauromis gatvelėmis. Nuo čia ir prasidėjo miesto augimas. Komplekse galite apžiūrėti didžiulę Tillya-Sheikh mečetę, šventojo Abu Bakr Muhammad Kaffal Shashi mauzoliejų (XVIa.), Barak-Khan medresę, laikomą vienu gražiausių Taškento architektūros paminklų, Imam al-Bukhari Islamo institutą, kurio bibliotekoje saugoma turtinga Rytų rankraščių kolekcija, tarp jų – seniausias pasaulyje Koranas, parašytas VIIa. Bagdade ir Timūro valdymo laikais atgabentas į Uzbekiją. Aplankykite didžiausią Taškento turgų – Chorsu Bazaar, įsikūrusį po didžiuliu kupolu. Čia akys raibsta nuo daržovių, vaisių, riešutų įvairovės, gausybės prieskonių… Turgaus čaichanoje galima paragauti chalvos ir pasimėgauti kvapnios arbatos puodeliu. Toliau apžiūrėkite Kukeldash medresę, vieną didžiausių ir žinomiausių Taškento paminklų. Tai pati didžiausia iš XVIa. statytų medresių, išlikusių Centrinėje Azijoje. Palikę senąją Taškento dalį, judėkite link miesto centro, pravažiuokite Amir Timur ir Nepriklausomybės aikštes, Alisher Navoi Operos ir baleto teatrą, gėrėkitės fontanais, parkais, paminklais ir moderniais pastatais.

  • Tai yra individuali kelionė, kurioje įskaičiuotas skrydis Vilnius – Taškentas – Vilnius, rankinis 4 kg, ir registruotas bagažas 30 kg/asm.,  3* viešbutis su pusryčiais

Grand Art 3* viešbutis randasi tik 4 km nuo oro uosto, 2 km nuo centrinės geležinkelio stoties. Čia yra sezoninis lauko baseinas ir atvira terasa, veikia nemokamas belaidis internetas. Vietos automobiliams taip pat nemokamos. Numeriuose rasite oro kondicionierius, plokščiaekranius televizorius, šaldytuvus ir vonios kambarius su dušais. Liukso numeriuose yra hidromasažinės vonios. Numeriuose taip pat rasite šlepetes, plaukų džiovintuvus ir nemokamų higienos reikmenų. Viešbutyje veikia restoranas.

 

Pageidaujantiems, galime pasiūlyti už  350 eur 4 dienų kelionę Taškentas – Samarkandas – Asraf- Buchara – Taškentas

1 DIENA  Pervežimas iš viešbučio į traukinių stotį ir greitaeigiu traukiniu vykstame į Samarkandą. 10 val ryto susitikimas su gidu ir 6 val ekskursija po miestą.

Samarkandas, įkurtas prieš 5000 metų, vienas seniausių pasaulio miestų, Romos ir Atėnų bendraamžis, yra įtrauktas į UNESCO Pasaulio paveldo objektų sąrašą su prierašu: „Samarkandas – kultūrų kryžkelė“. Aleksandras Makedonietis apie šį miestą (graikiškai vadintą Marakandu) sakė: „Viskas, ką esu girdėjęs apie Marakandą yra tiesa, išskyrus tai, kad iš tiesų jis yra daug gražesnis nei galėjau įsivaizduoti“. Šie žodžiai puikiai apibūdina Samarkandą, įsikūrusį Šilko kelio kryžkelėje. Samarkandas buvo ir iki šių dienų išliko mums kaip neperprantamos rytų mistikos simbolis. Tai miestas – muziejus, kuris XIVa. tapo Čingischano įpėdinio Timūro įkurtos milžiniškos imperijos sostine. Iš Timūro valdymo laikotarpio išlikę daug didingų statinių:

Gur-Emir mauzoliejus (išvertus iš persų kalbos „karaliaus kapas“), kuriame palaidotas Timūras (Tamerlanas), jo sūnūs ir garsusis anūkas Ulugbekas. Gur-Emir mauzoliejų dengia milžiniškas kupolas, o visas pastatas išklotas puikiomis žydros ir žalsvai melsvos spalvų plytelėmis. Į mauzoliejų įeisite pro prabangius vartus, kuriuos sukūrė garsusis Irano architektas Muhammed ibn Mahmud. Vartai išpuošti margais ryškiaspalviais raštais, kuriuose pavaizduota saulė ir kiti dangaus kūnai, gėlės ir vaisiai. Vienoje kiemo pusėje – kapavietė, o kitoje – medresė ir mokinių bendrabutis. Ne vieną šimtmetį šis mauzoliejus buvo pavyzdys Centrinės Azijos architektams ir statybininkams.

Redžistanas – tai senovinis Samarkando centras. Šią aikštę iš trijų pusių supa medresės – islamiškosios mokyklos. Šis kompleksas datuojamas XV a. Aikštė ir pirmoji medresė buvo pastatyta valdovo Ulugbeko. Didelė dalis Redžistano buvo restauruota tarybų valdžios metais. Medresės yra dekoruotos įmantriomis figūromis ir raštais, įrašais iš Korano. Medreses supa minaretai.

Bibi-chanumo mečetė – garsiausia mečetė Samarkande, ji buvo pastatyta paties Timūro užsakymu ir skirta Timūro žmonos motinai. Pasak legendų, Timūras šią mečetę pavadinimo mylimos žmonos garbei. Daugybė architektų, menininkų ir statybininkų iš Rytų dirbo su šiuo kūriniu, į kurį gali sutilpti net dešimt tūkstančių tikinčiųjų

Šakh-i-zinda – tai senovinis nekropolis

Aplankysite Timūro anūko, garsaus valdovo, matematiko ir astronomo, Ulugbeko XV a. pastatytą observatoriją. Ulugbekas ir kiti mokslininkai čia atliko daug tikslių stebėjimų ir tyrimų, tačiau tų laikų kontekste toks valdovo darbas nebuvo palankiai įvertintas islamo dvasininkų. Po Ulugbeko mirties observatorija buvo sugriauta, o vertingų knygų biblioteka apiplėšta. Objektas atstatytas tik 1908 metais.

Apsilankysite ryškiaspalviame turguje Siab Bazaar, kuris nuo seniausių laikų buvo miesto socialinio gyvenimo centras: čia buvo sudaromi svarbiausi sandoriai ir šurmuliuodavo miesto šventės. Turgaus stalai nukrauti gardžiausiomis šalies gėrybėmis – graikiniais riešutais ir džiovintų vaisių krepšiais, vietiniais skanėstais, spalvingais įvairių rūšių prieskoniais.

 Pervežimas į viešbutį.

2 DIENA Po pusryčių išvykstame į Asraf kaimą Nurata kalnuose. Pietūs. Jau antikos laikais čia gyveno žmonės, o pasak legendos, 327 m. Nuratą įkūrė pats Aleksandras Makedonietis, kurio statytos tvirtovės likučius galima pamatyti pietinėje miesto dalyje. Nuratos tvirtovė buvo įkurta strategiškai puikioje vietoje – dirbami laukai čia priartėja prie bekraštės stepės. Ši teritorija ne vienoje istorinėje kronikoje minima kaip puiki vieta kariuomenei sutelkti, o tvirtovė – užuovėja pabėgėliams. Kita vertus, arcehologiniai kasinėjimai teigia, kad miestelis šioje vietoje įsikūrė dėl šiose vietose buvusio šaltinio, pavadinto Chashma vardu. Dabar Chashma – piligrimų kompleksas, kurį sudaro šaltinis, šulinys, Juma mečetė ir hamamas (pirtis). Trumpa pažintis su Nuratos miesteliu ir piligrimystės centru. Po jų trumpa ekskursija po vietovę, vakarienė bei nakvynė.

3 DIENA. Pusryčiai, po jų vykstame į Bucharą. Buchara, vienas seniausių ir istoriškai svarbiausių Centrinės Azijos miestų, kuriam daugiau kaip 2500 metų. Jis buvo įkurtas prie pat Šilko kelio, todėl čia klestėjo prekyba, kūrėsi karavansarajai. Dėl unikalios architektūros, gausybės mečečių, mauzoliejų, medresių, išlikusių nuo seniausių amžių, istorinis Bucharos centras 1993 m. buvo įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą. Tai vieta, kurioje pulsuoja tikras Rytų gyvenimas: margos turgavietės, siauros gatvelės, nuolat pilnos arbatinės ir daugiau kaip 140 architektūros paminklų.

Apžiūrėsite Lyabi-Khauz kompleksą (XVI-XVIIa.). Tai teritorija, kur aplink didžiulį vandens telkinį (ilgis 42m, plotis 36m, gylis 5m) yra išsidėstę Nadir Divan-begi medresė hanaka, bei Kukeldash medresė. Kukeldash medresė (XVIa.), turinti 130 gyvenamųjų patalpų studentams, yra didžiausia Bucharoje ir viena didžiausių Centrinėje Azijoje. Šiaurinėje jos dalyje įkurtas memorialinis rašytojo Sadridino Aini muziejus. Rytinėje Lyabi-Khauz dalyje yra išsidėsčiusi Nadir Divan-begi medresė (XVIIa.). Pagal pirminį planą tai turėjo būti karavansarajus, skirtas pro šalį keliaujantiems pirklių karavanams, tačiau atidarymo metu chanas Imamkuli netikėtai pastatą pavadino medrese. Dėl to Nadir Divan-begi turėjo keisti pastato konstrukciją, teko prie pagrindinio fasado pristatyti lodžijas, portalą ir bokštus, bei įrengti antrą aukštą su gyvenamosiomis patalpomis studentams. Tačiau patalpa pamokoms taip ir nebuvo įrengta (beje, daugelyje Bucharos medresių studentai nesimokė, o tik gyveno).

Pačiame senosios Bucharos centre stovi viena iš pirmųjų miesto mečečių – Magoki-Attori (IXa.) – „mečetė duobėje“. Kažkada mečetės vietoje buvo ugnies šventykla, o aplink šurmuliavo Mėnulio turgus, kuriame buvo prekiaujama prieskoniais ir vaistiniais augalais. Įsigalėjus islamui, ugnies šventykla ir turgus buvo nugriauti, o jų vietoje iškilo  mečetė, iš kitų tos pačios paskirties pastatų išsiskirianti savo dekoru. Originalios formos ir šešėlių žaismas raštuose, išdėliotuose iš plytų, pietinio fasado ornamentų prabanga liudija patį aukščiausią XIIa. Bucharos amatininkų meistriškumą.

Ulugbeko medresė. Tai didžiulis stačiakampio formos pastatas su aukštu fasadiniu portalu ir tradiciniu kiemu. Įdomi detalė yra ta, kad koridorius prie įėjimo veda ne į kiemą,  kaip priimta medresėse, o išsišakoja ir veda į skirtingas puses – į mečetę ir į mokymo salę. Nuo viduramžių virš durų į medresę  išlikęs užrašas: „žinių siekis yra visų musulmonų pareiga – kiekvieno vyro ir kiekvienos moters“. Ulugbeko medresėje galėjo mokytis apie 80 studentų, kurie studijavo astronomiją, matematiką, arabų kalbą ir religijos mokslus. Dabar Ulugbeko medresė yra vienas  garsiausių architektūros paminklų Bucharoje.

Toliau viena iš prekybinių Bucharos gatvių pasieksite Poi-Kalyan kompleksą (XII-XVIa.). Šį architektūrinį ansamblį sudaro Kalyan minaretas, Kalyan mečetė ir Miri-Arab medresė. 46,5 metro aukščio Kalyan minaretas yra seniausias komplekso pastatas ir Bucharos simbolis. Minaretui daugiau nei 9 šimtmečiai ir jis nė karto nėra perstatytas ar restauruotas. Pasakojama, kad viduramžiais minareto viršuje naktį degdavo ugnis – tai buvo dykumų švyturys karavanams, kurie per dykumą traukė į šventąjį islamo miestą Bucharą. Minaretas tilteliu sujungtas su Kalyan mečete, kuri buvo pastatyta 1514 m. Ji yra antra pagal dydį Uzbekijoje po Samarkando Bibi-Hanim mečetės. Vidinį pagrindinės Bucharos mečetės kiemą puošia dengtos arkinės galerijos su kupolais ir kolonomis. O Miri-Arab medresė yra vienintelė Centrinės Azijos aukštoji mokykla, kurioje daugiau nei 400 metų nepertraukiamai vyksta islamo studijos.

Bucharos istoriniame centre apžiūrėsite Arko tvirtovę (VI-IIIa.pr.Kr.). Viduramžiais tai buvo atskiras miestas su emyro rūmais, monetų kiemu, mečetėmis, valdžios institucijomis, pirklių sandėliais, parduotuvėmis, kalėjimu ir aikšte susirinkimams. Tvirtovės teritorijoje skirtingais laikotarpiais gyveno ir kūrė garsūs mokslininkai ir rašytojai, iš jų paminėtinas garsusis arabų filosofas Avicena.

Samanidų dinastijos mauzoliejus.  Samanidai (875-999m.) buvo Persijos dinastija Centrinėje Azijoje ir Rytų Irane, kurie pirmieji atgaivino persų kultūrą ir kalbą po arabų užkariavimo. Ankstyvosios samanidų sostinės buvo Samarkandas, Šašas ir Heratas, o vėliau pagrindine sostine tapo Buchara. Samanidų mauzoliejus laikomas vienu seniausių islamiškosios architektūros paminklų Centrinėje Azijoje (IXa.). Šis mauzoliejus simbolizuoja atgimimo epochos pradžią ir Centrinės Azijos kultūros sklaidą viduramžiais po arabų užkariavimų.

Apie 21 val išvykstame iš Bucharos, kelionė ir nakvynė greitaeigiame traukinyje.

4 DIENA. Atvykstame į Taškentą. Pervežimas į viešbutį.

Į ekskursijos kainą įskaičiuota: viešbučiai, pervežimai, greitaeigis traukinys, maitinimas pagal programą, gido paslaugos, įėjimai į lankomus objektus