Hey, Popeye!!!

Hey, Popeye!!! aš atvykau… ieškau jūreivio Popajaus jo kaime Maltoje, gal pavaišins ir mane špinatais, kad įgyčiau super galių…

Popajus yra animacinis personažas iš komiksų ir animacinių filmų. Pirmą kartą pasirodė King Features piešinių serijose 1919 m. sausio 17 d., jį sukūrė amerikiečių karikatūristas Elzie Crisler Segar.  Popajus – tvirtai sudėtas jūreivis, mėgstantis špinatus, kuriuos valgydamas įgauna stebuklingų galių. Drąsuolis atvyksta į Svitheiveno miestelį ir susipažįsta su gražuole Alyvute Oil. Ją, kaip ir kitus miestelio gyventojus, skriaudžia piratas Blutas. Popajus nieko nelaukdamas skuba susidoroti su lupikautoju ir engėju…

Pramogų parkas „Popajaus kaimas“ buvo „Paramount Pictures“ ir „Walt Disney Productions“ idėja, kuomet 1980-aisiais buvo nuspręsta pagal populiarų komiksą kurti  serialą vaikams. Miestelio statybos pradėtos 1979 metais ir užtruko septynis mėnesius. Prie projekto dirbo 165 darbuotojai, kurie pastatė 19 medinių namų.  Buvo stengiamasi, kad miestelis atrodytų kaip tipiška 1920-ųjų gyvenvietė. Kadangi Maltoje nėra miškų, mediena buvo importuota iš Olandijos ir Kanados. Nameliams sukalti panaudota net aštuonios tonos vinių ir sunaudota 2000 galonų dažų. Norint apsaugoti statinius nuo bangų, specialiai pastatytas didelis molas, pavadintas Anchor įlanka. Iš pradžių tai buvo kino kompanijos filmavimo aikštelė, o po filmavimo nuspręsta kaimą išsaugoti ir jame įrengti pramogų parką, kuris taptų patrauklia atrakcija turistams.

Gal kas yra matęs filmą  „Popeye“ kurioje vaidina Robin Williams, jis kaip tik čia ir filmuotas

Malta – tai maža Viduržemio jūros valstybė, kurioje ir lankausi. Jos sostinė Valeta – mažiausia Europos Sąjungos sostinė, užimanti 0,8 kvadratinio kilometro plotą. Nuostabios uolėtos pakrantės, smėlėti paplūdimiai ir skaidrus vanduo kasmet sutraukia tūkstančius poilsiautojų ir nardytojų – pastarieji pasakoja, kad nardant galima išvysti nuo kvapą gniaužiančio grožio povandeninių uolų iki II Pasaulinio karo metais nuskendusių bombonešių. Kadangi mano viešnagė čia trumpa, nardymą teko nukelti kitam apsilankymui.

Vaikštau po didingą istoriją turinti miestą (Valetą), apjuostą įtvirtinimais, pastatytais XVI a.

Trumpai labai sudėtinga papasakoti ilgą ir itin kontrastingą Maltos valstybės istoriją, kuri tęsiasi jau bene 7000 metų. Saloje vieni po kitų savo valdžią diktavo finikiečiai, graikai, romėnai, arabai, kastilai, Šv. Jono Jeruzaliečio riteriai, o taip pat prancūzai ir britai. Ne keista, jog Maltoje iki šios dienos juntamas didelis gausybės tautų palikimas architektūriniu, kalbiniu, tautiniu ir kitais atžvilgiais. Pagrindinis miesto unikalumas yra pilkai geltoni pastatai iš kalkakmenio, suteikiantys miestui vientisą spalvą. Reikėtų paminėti, kad Valeta buvo viena pirmųjų vietų, įtrauktų į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą.

Vienas netikėčiausių faktų apie Maltą yra bažnyčių, koplyčių ir katedrų skaičius, puošiančių kiekvieną salos kaimelį. Jų Maltoje suskaičiuojama net 359: 313 pačioje Maltos saloje ir dar 46 Gozo saloje. Šv. Jono katedra Maltos sostinėje Valetoje – vienas įspūdingiausių puošniosios Baroko architektūros statinių pavyzdžių Europoje. Katedroje yra septynios koplyčios, kurios yra skirtos Ordino riteriams. Po katedros grindimis palaidota beveik 400 karių. Pastatas statytas Maltos Ordino riterių tarp 1573-1578 m., kurie ir atgulė čia.

Aukštutiniai ir žemutiniai Barrakka sodai – XVIII amžiuje veikti pradėję sodai, kurie iki šiol džiugina nuostabaus grožio gamta, kuriai kiekvienais metais skiriama vis daugiau dėmesio ir džiaugiamasi, kad Valeta turi tokį nuostabų gamtos kampelį.

Nors visa Valeta yra nuostabus gamtos kampelis, tačiau šie sodai sulaukia ypač daug dėmesio. Anksčiau čia buvo asmeninis riterių parkas, kuriame galėjo lankytis tik šio sluoksnio atstovai. O dabar čia lankausi ir aš.

Valdžios rūmai stovi šio miesto centre, tad jeigu jau esate Valetoje, tokiu atveju norite ar ne – tikrai juos teks pamatyti. O ir pamatyti labai verta, kadangi tai ne tik istoriškai reikšmingas statinys, tačiau tuo pačiu ir įdomios architektūros objektas.

Rūmai buvo pastatyti XVI amžiuje ir nors metų eigoje juos reikėjo virs rekonstruoti, tačiau šiuo metu turistai gali džiaugtis tikrai labai puikiai atrodančiais rūmais. Žinoma, jeigu norite būti tikras, kad tikai pavyks į juos patekti – tokiu atveju naudinga užsiregistruoti ekskursijai.

Maltos Didysis uostas, il-Port il-Kbir yra natūraliai suformuotas gamtos ir laivybos tikslais naudojamas jau nuo finikiečių laikų. Vis tik, bėgant laikui, uoste buvo įrengti dokai ir gynybiniai įtvirtinimai. O dabar uostas priima ir milžiniškus kruizinius laivus.

Antrojo pasaulinio karo metu Valeta buvo vienas iš Europos miestų, labiausiai nukentėjusių nuo oro atakų. Nuo miesto svečių akių ir šiandien slepiasi slapti požemiai – kadaise buvusios slėptuvės. Vis tik, keletas jų yra atvertos lankytojams ir supažindina su šiurpia karo laikotarpio realybe. Vieni tokių požemių – tai Lascaris karo slėptuvė, esanti po Aukštutiniais Barrakka sodais. Be šių požemių, Valetoje išlikę ir kur kas senesnių – tai Hal Saflieni požemiai, esantys už kelių kilometrų nuo senamiesčio. Šie požemiai išlikę nuo Akmens amžiaus ir laikomi viena didžiausių Maltos paslapčių. Tik spėjama, kad taisyklingų formų ir puikios akustikos požeminiai labirintai galėjo būti naudojami kaip kulto vieta.

Kas mėgsta tokias vietas, saloje yra ir Katakombos – tai požeminės Romėnų kapinės naudotos 4 amžiuje. Taip pat, šalia katakombų antrojo pasaulinio karo metu buvo iškasti papildomi tuneliai, kaip slėptuvės.  Jas galite aplankyti būnant Mdinioje.

Casa Rocca Piccola – XVI a pilis. Vis dar yra privati nuosavybė turtingos de Piro šeimos. Rūmuose yra daugiau nei 50 kambarių, iš kurių daugelis yra atviri apžiūrai. Čia eksponuojama baldai, sidabro ir paveikslų kolekcijos. Pasivaikščiojus po rūmus susidarysite įspūdį apie Maltos aukštuomenę.

Palazzo Ferreria rūmai pastatyti XIX amžiaus pabaigoje. Rūmų sklype veikė buvusi Šv. Jono ordino liejykla, gaminusi riterių ginkluotę. Giuseppe Buttigieg ir jo žmona Giovanna Camilleri įsigijo žemę iš vyriausybės ir XIX amžiaus pabaigoje pastatė Palazzo Ferreria. Rūmai buvo palikti kaip kraitis jų dukrai Teresai Buttigieg. Ji ištekėjo už pulkininko Johno Louiso Francia, dėl kurio rūmai kurį laiką gavo savo pavadinimą. Palazzo Ferreria yra antri pagal dydį rūmai Valetoje. Francia šeima rūmuose gyveno iki Antrojo pasaulinio karo pabaigos, 1947 m. Po karo buvo apgriauta nemažai pastatų ir Maltos vyriausybė juos atstatinėjo. Šeima pasiliko nedidelę rūmų dalį kaip butą, kuris dabar naudojamas kaip Maltos vyriausybės ministerijos biuras. 1979 m., Francia rūmus pardavė vyriausybei. Rūmai buvo restauruoti 2017 m. Dar Maltoje galima pamatyti miesto vartus (City gate). Dabartiniai vartai, kurie yra penktieji šioje vietoje, buvo pastatyti 2011–2014 m. pagal italų architekto Renzo Piano projektą.

Viktorijos vartai (Victoria Gate) pastatyti 1885 m. Juos pastatė britai ir pavadino karalienės Viktorijos vardu. Vartai yra pagrindinis įėjimas į miestą iš Grand Harbor rajono, kuris kadaise buvo judriausia miesto dalis

Maltoje siūlomos ekskursijos po Gozo salą (antroji pagal dydį Maltos archipelago sala). Mokslininkai teigia, kad pirmieji gyventojai saloje įsikūrė apie 5000 m. pr. Kr. Greičiausiai jie atvyko iš Sicilijos. Anot mitologijos, Gozo sala yra legendinė Kalipsės sala, paminėta ir Homero „Odisėjoje“. Legendos pasakoja, kad Gozo saloje gyveno nimfa Kalipsė –moteris, viliotoja, savo dainomis užliūliavusi Odisėją… Milžinė moteris Sansuna, išauginusi gozitansų protėvį, parnešė ant savo galvos akmens luitus vienuolyno statybai… Pasakojama, kad saloje gyvenę ir milžinai. Saloje savo pėdsakus paliko kartaginiečiai, finikiečiai, apaštalaudamas šv. Paulius, arabai ir normandai, riteriai ir šv. Jono ordinas. Napoleonas taip pat lankėsi saloje. Gozo sala yra palyginti nedidelė – jos ilgis 14 km, o plotis – 7 km. Aukščiausias uolėtosios salos taškas iškilęs 190 m virš jūros lygio.

Į ją nuplaukus, galite keliauti autobusu, tuk-tuku, ar net spalvotomis mašinytėmis. Kadangi daug kas buvo Gozo saloje, keliauju ir aš ten. Čia lankome:

Jono Krikštytojo bažnyčia – Xewkija, nuo kurios Rotondos stogo, atsiveria panoraminiai 360 laipsnių Gozo vaizdai.Sanap Cliffs – Munxar Sanapo uolos. Būnu viename aukščiausių Gozo taškų palei salos pietvakarinę pakrantę.

Xlendi Belvedere, Cliff and Caves Xlendi yra populiari Gozo pakrantės vieta. Nuo kurios atsiveria gražūs vaizdai ir šalia yra sargybos bokštas.

Prausyklos namai – lankome XVI amžiaus viešąsias prausyklas, kurias pastatė Šv. Jono riteriai. Šios gerai išsilaikiusios prausyklos yra abipus Spring gatvės Fontanos kaime ir iki šiol jas naudoja vietos gyventojai.

Citadelė – gynybinis miestas, esantis Gozo salos sostinės Viktorijos širdyje. Pirmi įtvirtinimai atsirado dar bronzos amžiuje, maždaug apie 1500 pr. Kr. Vėliau finikiečiai iki Romos imperijos laikų vykdė Citadelės plėtrą. Salos gyventojai iki XVIII a. šią vietą naudojo tik kaip tvirtovę nuo užpuolimų. Citadelė pastatyta aukščiausioje salos vietoje, todėl nuo jos atsiveria visa Gozo panorama.

Kitas garsus orientyras, kuriuo  grožiuosi Gozo mieste, yra Ta’ Pinu bazilika. Ši bazilika yra vietos gyventojų pasididžiavimas, joje 1990 m. vyko popiežiaus Jono Pauliaus II vadovaujamos mišios. Į Ta‘Pnu baziliką žmonės plūsta iš viso pasaulio. Tikintys gali parašyti savo norą. Tam net yra atskira patalpa, kurioje pamatysite laiškus su jau išsipildžiusiais norais.

Gozo salos pakrantėse druskų laukai, kuriuose išgaunama jūros druska. Druskų laukai – tai seklių pakrančių uolose iškirstos talpyklos, kuriose renkasi jūros vanduo. Vandenį po truputį garina saulė, palikdama tik baltas liekanas, kurios vėliau surenkamos ir apdorojamos. Ši druskos išgavimo technologija praktiškai yra nedaug pakitusi nuo romėnų laikų.

Ir kaip būnant saloje, nepaplaukioti jūroje.

Mėlynoji lagūna su krištolo skaidrumo, žydros spalvos vandeniu yra viena gražiausių Maltos įlankų. Krištolinė lagūna yra visai šalia Mėlynosios lagūnos. Ji yra tokia pat graži, bet daug tylesnė. O kur dar Comino natūraliai susiformavę urvai… Reiktų paminėti, kad tarp Gozo ir Maltos yra nedidelė Comino sala, kurioje nuolatinių gyventojų tėra viena šeimos, t.y., du žmonės.

Kadangi špinatų negavau ir super galių neįgijau, tenka mėgautis Maltos virtuve. Maltos virtuvėje įžvelgsite daug Viduržemio jūros šalių virtuvėms būdingų bruožų. Šios šalies virtuvėje dominuoja jūros gėrybės, pieno produktai, ypač mėgstami sūriai. Maltoje vartojama daug daržovių, dažnai gaminamos žuvies sriubos, troškiniai, makaronų patiekalai, įvairiausių įdarytų patiekalų. Maltoje gaminami saldėsiai turi panašumų su arabiškais saldumynais, pasižyminčiais ypatingu saldumu – smaguriai jiems tikrai liks neabejingi.

Stuffat tal-Fenek. Tai triušienos troškinys. Maltiečiai itin didžiuojasi savo triušienos patiekalais, todėl bent vieno jų būtinai reikia paragauti viešnagės Maltoje metu. Triušiena marinuojama vyne, tuomet troškinama kartu su česnakais ir pomidorais.

Aljotta vadinama žuvies sriuba, kuriai pagaminti naudojami ryžiai, pomidorai, paprika, česnakas ir mairūnas.

Bragioli. Tai nuostabaus skonio įdaryta jautienos filė. Įdarui paprastai naudojami žalieji žirneliai, virti kiaušiniai, o kiti ingredientai pasirenkami pagal skonį. Prie šio patiekalo dažnai patiekiamos bulvės.

Sfineg. Tai tešlos gabalėliai su džiovinta menke arba ančiuviais, keptais riebaluose. Patiekalas riebokas, bet labai gardus, todėl jo paragauti išties verta.

Pastizzi yra vadinamieji sluoksniuotos tešlos pyragėliai su rikotos sūriu, žirniais, vištiena ir grybais arba vištiena. Pastizzi rieboki, bet itin gardūs. Galite paragauti įvairių variacijų ir atrasti labiausiai patikusį skonį.

Timpana yra gana įdomus ir mūsų, lietuvių, virtuvei mažiau įprastas patiekalas. Timpana yra makaronai, kurie tešloje užkepami drauge su mėsos padažu.