TUNISAS

Prieš keliaujant į Tunisą reikia būtinai apmąstyti ir nuspręsti, ar norite atostogauti tikrajame Tunise ir už viešbučio ribų matyti tikrą, nenudailintą, nenugludintą ir nesuvaidintą vietinių gyvenimą, ar mieliau rinktumėtės turistams paruoštą, švarų, erdvų ir policijos saugomą kvartalą (kaip, pavyzdžiui, turistų pamėgtas miestas Hamametas bei šalia miesto specialiai turistams naujai įrengtas kvartalas „Yasmine Hammamet“). Turistiniame kvartale gali drąsiai niekieno netrukdomas vaikščioti po parduotuves, kavines, čia galima jaustis laisvai, kaip mes ir įpratę. Vos tik kirtus apsaugos postą ir išlindus į tikrąjį Tunisą pamatai visiškai kitą Tuniso pusę. Švarias, plačias gatves su naujais ir išvaizdžiais automobiliais keičia, siauros, dulkinos,  šiukšlių, motociklų ir senų automobilių pilnos gatvės. Gražiai pasipuošę, malonūs ir kultūringi pardavėjai virsta ne tokiais draugiškais, įkyriais prekeiviais, o aplinkinių akys, rodos, stebi kiekvieną tavo judesį, kiekvieną žingsnį.

Aš savo atostogoms po ilgų svarstymų, ar vykti ilsėtis vienai, pasirinkau Nabuelio miestą.

Nabeulas (Nabeul) – miestas žinomas kaip „Tuniso rojaus sodas“ yra įsikūręs vaizdingoje įlankoje. Praeityje šis miestas garsėjo kupranugarių turgumi. Be kurortinės savo dalies, šis miestelis dar žinomas kaip amatininkų centras, žymus tradicinės keramikos gaminiais. Mieste yra keli šimtai dirbtuvių, parduotuvių ir suvenyrų prekystalių, o gamybos procesą galima išvysti gyvai tradiciniuose miestelio turguose. Reiktų paminėti, kad visuose Tuniso kurortuose Jūsų lauks malonūs balto smėlio paplūdimiai, šilta saulė ir maloniai gaivi jūra.

Be pagrindinio malonumo – mėgavimosi jūra ir saule, nusprendžiau aplankyti vietinį turgų. Siaura gatvele įvingiavus į arabišką Mediną, ausis pasiekia prislopintas turgaus šurmulys. Šią miesto dalį tarsi brangenybę supa aukštos sienos, o viduje verda gyvenimas. Medinos labirinte kelią rasti nesunku – tereikia gerai ištempti ausis: prekeivių šūksniai, plaktukų kaukšėjimas ir monetų žvangesys atves į patį veiksmo centrą. Čia atsidurti pravartu net jei ir nieko pirkti nesiruošiate – ilgai neieškojus pataikysite kaip tik ten, kur susitelkę visos miesto įžymybės. O kaip būnant turguje nieko nenusipirkti? Niekaip negalėjau praeiti pro arbatos puodelius ir „dykumu rožėmis“ pridėtas dėžes.  „Dykumų rožė‘‘ – tai įspūdingas, natūralus akmuo-mineralas/kristalas, kuris susidaro iš gipso ar barito ir smėlio grūdelių. Šie išskirtiniai akmenys-mineralai formuojasi veikiami vėjo, vandens ir slėgio. Dažniausiai susidaro išgaravus druskingiems vandens telkiniams. ,,Dykumų rožės“ randamos daugelyje pasaulio regionų, o kaip tik viena tų vietų ir yra Tunisas

   

Tuniso rytinėje dalyje galima rasti garsaus miesto griuvėsius. Kartagina buvo vienas galingiausių miestų antikiniame pasaulyje, kurį įkūrė finikiečiai 825 m. pr. Kr. Čia gimė stipri kartaginiečių imperija, daugiausiai dominavusi vakariniame Viduržemio jūros regione. Kartagina buvo užėmusi dalį Šiaurės Afrikos, Pietų Ispaniją ir Viduržemio jūros salas. Jie net kovojo su Sirakūzais dėl Sicilijos. Viskas pasisuko į blogąją pusę 264 m. pr. m. e., kai Kartagina pralaimėjo Pirmąjį Pūnų karą su Roma, po kurio kartaginiečiai susilpnėjo. Praėjus šiek tiek laiko Kartagina atsigavo ir surengė pergalingus žygius į Ispaniją. Kartaginiečiams lipant romėnams ant kulnų dėl dominavimo Viduržemio jūroje, pastarieji surengė Antrąjį Pūnų karą. Pergalės šūkius vėl skandavo Roma. Nors Kartagina po karo nusilpo, tačiau sugebėjo atsitiesti. Tai ypač nepatiko romėnams, todėl jie surengė Trečiąjį Pūnų karą, kurio metu iki pamatų sugriovė Kartaginą, o jos teritoriją užpylė druska, kad čia niekas daugiau negalėtų augti. Taip užsibaigė Kartaginos viešpatavimas. Tik XIX a. viduryje buvo duotas leidimas pradėti archeologinius kasinėjimus. Tai viena pagrindinių lankytinų vietų šalyje, kurioje galima apžiūrėti romėnų amfiteatro, vilų, uosto, gatvių ir kai kurių pastatų liekanas.

   

Sostinėje esančiame Bardo muziejuje veikia viena turtingiausių pasaulyje mozaikų kolekcijų. Mozaikos ant sienų, lubų bei grindų. Čia taip pat eksponuojamos įvairiausios archeologinės iškasenos, brangenybės, unikalūs papuošalai bei buities daiktai. Be to, savo akimis galima pamatyti didžiausią Afrikoje romėnų dievo Jupiterio pėdą.

   

Sidi Bou Saidas – įspūdingas maurų miestelis, kuriam išskirtinio žavesio suteikia vyraujantis baltos ir mėlynos spalvų derinys (langų rėmai, durys, langinės ir sienos dažytos baltais ir mėlynais dažais). XIII a. ant Manaro kalno įkurtas miestas vilioja savo grožiu ir architektūra. Šią romantišką vietą pamėgę dailininkai ir menininkai iš viso pasaulio.  Miestelis dar vadinamas Tuniso Monmartru.

Nors dar daug vietų liko neaplankytų, galėčiau pasakyti, atostogos Tunise – tai buvo pasirinkimas be pralaimėjimo, nors kad ir kaip baiminausi pirmą kartą keliauti viena į poilsinę kelionę, tačiau nusivilti neteko.