Kalnuotoji Gruzija

Sakartvelas (Gruzija) – valstybė, esanti Kaukazo pietuose, kurią daugelis vyresnių žmonių prisimena iš „tarybinių“ laikų. Tačiau, šiomis dienomis, Gruziją atranda ir Lietuvos jaunimas. Keliaujant Sakartvele, neretu atveju būsite užkalbinti vietinių, nes jiems visada smalsu išgirsti, iš kokios Jūs šalies, ką pamatėte Sakartvele, ar Jums čia patinka.

Kiekvienas kartvelas (gruzinas), sužinojęs, jog esate iš Lietuvos – nekraipys galvos, galvodamas, kur yra ši šalis, bet, jei yra buvęs Lietuvoje, būtinai pasidalys savo prisiminimais. Iš tiesų, mūsų valstybes daug kas sieja – istorinės aplinkybės, tarptautinės sutartys, politiniai aspektai. Lietuva buvo pirmoji valstybė, pripažinusi Gruzijos nepriklausomybę, o 2018 metais ir pirmoji, kuri įteisino alternatyvą Gruzijos pavadinimui – Sakartvelas (gruz. Sakartvelo). Šis originalus pavadinimas sparčiai prigijo Lietuvos jaunimui ir kartais socialinėje erdvėje galima pamatyti net pykčių, kurie kyla dėl to, jog kažkas parašė „Gruzija“, o ne „Sakartvelas“.

Taigi, ši šalis garsėja ne tik šašlykais ar vynu, kurio galima paragauti degustacijose, bet ir beribiu svetingumu, kuriam net kalbos barjeras nėra kliūtis, tad patekę pas kartvelus į namus – alkani tikrai neišeisite, nes jiems yra vienas malonumas atvykėliams parodyti visus savo šalies privalumus (bet, reikia nepamiršti, kad ir Sakartvele ne visi žmonės nori tik gero, ypač taksi vairuotojai, kurie, pastebėję, jog esate turistai, gali paimti dvigubai ar trigubai daugiau pinigų už paslaugą, taip pat su ekskursijomis).

Vienas iš Sakartvelo privalumų – čia rasite ką veikti ištisus metus, nes kiekvienas metų laikas turi savų pliusų. Pavasaris yra puikus metas aplankyti žaliuojantį Kazbegi, vasara – mėgautis saulės voniomis pajūrio kurorte Batumi, ruduo – norintiems išmokti vyno gaminimo subtilybių Kakheti regione, žiema – traukti slides Sakartvelo slidinėjimo kurortuose – Gudauri, Bakuriani arba Tetnuldi.

Rekomenduojamos lankytinos vietos:

  • Batumi botanikos sodas – jame jautiesi lyg džiunglėse. Šis sodas gali pasigirti didele floros įvairove, nuostabiu vaizdu į Juodąją jūrą bei net bambuko plantacija!
  • Martvili kanjonas – puiki vieta pasiplaukioti valtele bei pasigrožėti gamta.
  • Šaori (Shaori) ežeras – tobula vieta norintiems pailsėti gamtoje ir pasidaryti pikniką.
  • Meilės krioklys – įsikūręs bene gražiausiame Sakartvelo istoriniame regione – Račoje. Yra tikima, jog jei pora palįs po širdies formos kriokliu susikabinę rankomis – jų lauks vestuvės.
  • Kinčkos (Kinchkha) krioklys – vienas iš aukščiausių krioklių Sakartvele. Moderni apžvalgos aikštelė leis pasimėgauti ne tik kriokliu, bet ir kalnų vaizdais.
  • Gelačio (Gelati) vienuolynas – UNESCO pasaulio kultūros paveldo objektas. Šis vienuolynas yra Sakartvelo aukso amžiaus simbolis, kuris buvo baigtas statyti XII amžiuje. Čia ilgą laiką buvo laidojami Sakartvelo karaliai.
  • Sostinė Tbilisis – šis miestas užburia savo vaizdais, kurie atsiveria nuo Narikalos tvirtovės, statytos IV a., o vaikščiodami senamiestyje rasite daug gražių bei įdomių pastatų, taip pat ir Mtatsmindos parke.
  • Mccheta (Mtskheta) – vienas seniausių Sakartvelo miestelių bei senoji sostinė. Užkilus į ant kalno esantį Jvari vienuolyną galima pamatyti kaip susijungia dvi upės.
  • Sakartvelo – Rusijos draugystės paminklas – pavadinimas šiek tiek skamba ironiškai, kai santykiai tarp šių dviejų šalių nėra patys geriausi, tačiau ant šio paminklo yra pavaizduoti Sakartvelo istoriniai momentai ir yra sakoma, jog jei čia lankeisi, tai reiškiasi, jog viską Sakartvele jau aplankei.

Nors ir teko lankytis prie šio paminklo, tačiau toli gražu viso Sakartvelo dar neaplankiau. Yra dar daug nuostabių ir dėmesio vertų vietų, o ir į šią šalį kartą nuvykus – grįžti atgal dažniausiai labai norisi dar ne kartą.