Vroclavo nykštukų pasaka
Mažas linksmas žmogeliukas tai nykštukas. O kiek tokių yra Vroclovo mieste? Kad sužinotume, keliaujame į didžiausią vakarų Lenkijos miestą įsikūrusį prie Oderio upės. Pirmasis paminklas nykštukas šiame mieste atsirado 2001 m. ir buvo skirtas Lenkijos pogrindiniam antikomunistiniam judėjimui „Oranžinė alternatyva“. Po ketverių metų Vroclavo dailės ir dizaino akademijos absolventas Tomaszas Moczekas sukūrė penkis nykštukus, nuo tada jų ėmė rastis vis daugiau. Po visą miestą išssibarsščiusios ne didesnės nei 30 centimetrų dydžio bronzinės skulptūrėlės, kurių smagu ieškoti. O jų čia daugiau nei 300.
Prie turizmo informacijos centro gyvena turistas – pasaulio matęs nykštukas, kuris mielai parodys kelią, papasakos įdomią istoriją iš savo kelionių.
Prie oftalmologijos centro apsistojo oftalmologas su akiniais rankose – kad žmonės neužkliūtų už nykštukų.
Norint palengvinti miesto svečių dalią, tiems, kurie nori surasti visus nykštukus, yra išleistas žemėlapis ir sukurta programėlė išmaniajam telefonui, įsteigta nykštukų „ambasada“ – interneto puslapis krasnale.pl Jame yra trumpas kiekvieno nykštuko aprašymas, istorija.
Be nykštukų, turgaus aikštėje galima rasti ir lokį iškištu liežuviu. Nesunku atspėti (liežuvis nublizgintas iki spindėjimo), kad jį palietus lydės laimė, o gal net pasiseks sugrįžti į Vroclavą. Visai netoli lokio – prieš kelis metus užsidaręs seniausias Europos restoranas „Piwnica Swidnicka“, kuriame lankėsi tokios įžymybės kaip J. V. Goethe, F. Chopinas, P. Picasso ir kiti. Duris jis atvėrė 1273 metais. Kitame viduryje aikštės esančio komplekso kampe – „Spiz“, pirmoji Lenkijoje mini alaus darykla, kurioje alus buvo daromas lankytojams matant.
Ostrów Tumski yra seniausia miesto dalis, pradėta kurti nuo 10-ojo amžiaus, būtent nuo čia prasidėjo tolimesnė miesto plėtra. Tai taip pat ir labai žavinga vieta – šiandien čia yra nemažai istorinių pastatų ir labai svarbių paminklų. Be to, ją supa Oderio upė.
Vroclavas dar kartais vadinamas Lenkijos Venecija. Upių krantus jungia dešimtys tiltų. Šiandien jų mieste yra 112, o iki XIX amžiaus jų buvo 303. Tuo metu buvo nuspręsta užpildyti šiaurinę Odros atšaką, todėl dauguma tiltų prarado savo aktualumą.
Mieste rasite gotikinę katedrą, seniausią kvartalo pastatą – Šv. Gilezijos bažnyčią, bronzines skulptūras, sodus ir žavius tiltus, vedančius į likusią miesto dalį.
Jono Krikštytojo katedra buvo pastatyta viduramžiais, XIII a., kaip pirmasis Lenkijos mūrinis pastatas, tačiau net ir anksčiau nuo X a. čia stovėjo bažnyčia.
Ypatingas dėmesys turėtų būti skiriamas Vroclavo universitetui. Jis buvo pastatytas senosios pilies vietoje XVIII a. Ypatingas instituto pasididžiavimas yra susirinkimų salė, gražiai nutapyta ir papuošta daugybe skulptūrų.
Jeigu esate Japonijos augalijos mylėtojas, tokiu atveju rekomenduojame apsilankyti bene pačiame seniausiame miesto parke, kuris džiugina ne tik vietiniais, tačiau ir iš Japonijos atkeliavusiais augalais. Įdomu tai, kad mini Japonų augalijos parkas buvo sukurtas dar 1913-ais metais, tad skaičiuoja daugiau nei 100-metį. Ir dar tai ne viskas, čia daug paminklų, sodų, zoologijos sodas.